09 Lut 2017

Produkcja papieru wymaga doświadczenia

santa-1822152_1920

Zanim drewno zamieni się w papier czeka je bardzo długa droga. Najpierw należy ściąć drzewa w lesie, w miejscach do tego przeznaczonych, a także za zgodą pracowników Lasów Państwowych, urzędujących na terenie planowanej wycinki. Warto wiedzieć, że wycinane są tylko niektóre drzewa, a nie wszystkie po kolei. Robi się tak, aby las mógł dalej rosnąć, a ekosystem, nie został zaburzony.

Zdzieranie kory i rozdrabnianie

Kolejnym etapem, jest zdzieranie kory z gotowych bali, a także rozdrabnianie ich na tak zwane zapałki, czyli bardzo małe części drewniane, które są potem jeszcze bardziej mielone. Rozdrabnia się je tak długo, aż powstanie z nich celuloza, bo z niej właśnie produkowane są różne rodzaje papierów, w tym także delikatne papiery toaletowe i ręczniki papierowe.

basic-1239213_1920

Prasowanie celulozy

Aby możliwe było uzyskanie arkuszy papieru, prasuje się celulozę i poddaje ją termicznej obróbce, aby możliwe było pozbycie się z niej wody. Robi się to na ogromnych walcach, umocowanych w fabryce papieru. Nie wszyscy jednak wiedzę, że tego typu papier, najczęściej nadaje się do pisania, ksero oraz produkcji opakowań, natomiast na papier toaletowy wykorzystuje się tak zwaną makulaturę, czyli papier pozyskany wtórnie.

Gazety papierowe, kartony i inne papierowe opakowania

Najpierw się gromadzi ich dużą ilość, a potem kąpie w gorącej wodzie, aby pozbawić ich nieczystości. To jednak dopiero pierwsza kąpiel, trzeba pozbyć się tuszów i przebarwień, a do tego używa się już specjalnych preparatów wywabiających. Potem znów kąpiel oczyszczająca celulozę z odbiorników. Dopiero z tego tworzy się mięciutki papier toaletowy oraz papierowe ręczniki, tak chętnie używane do prac domowych.

interior-1822511_1920

Barwiony i biały

O tym, jaki papier trafi do firm, sklepów i naszych domów, decyduje producent papieru toaletowego niektóre z nich są barwione na zielony oraz  lekko różowy kolor, a inne pozostają białe oraz niekiedy szare, tak jak tradycyjny kiedyś szary papier. Ten nowocześnie produkowany, jest jednak dużo bardziej miękki, trwały i chłonny.

 

O stronie

Nasza strona to blog Informatyczny, który poświęcony jest Nowością technologicznych oraz systemom ERP. Dowiesz się tu wielu przydatnych rzeczy, oraz obejrzysz filmiki który związane są ściśle z tematyką naszego portalu. Od czasu do czasu opowiemy Ci tu o sprawach prywatnych.

Leave a reply

Name
E-mail
Website

Why ask?