22 Mar 2016

Lokalizacja pojazdów w firmie – biznesowa innowacja.

Speed yellow truck runing on the road

Zarządzanie flotą pojazdów wymaga doświadczenia i analitycznego umysłu. Dlaczego? Posiadając flotę kilkunastu lub kilkudziesięciu pojazdów możemy być pewni, że standardowe prowadzenie ewidencji w Excelu oraz zarządzania serwisowaniem, naprawami itd. będzie procesem przede wszystkim czasochłonnym, a chodzi o to, żeby trzymać rękę na pulsie swojej firmy i myśleć jak ma się rozwijać biznesowo, a nie rozwijać obliczeniowo w arkuszu kalkulacyjnym. Stąd pomocą i nową drogą rozwoju będzie system telematyczny oparty na satelitarnym namierzaniu i lokalizacji pojazdów poprzez GPS i sieć GSM.

Jak działa system monitoringu pojazdów?

Zasada działania sytemu jest bardzo prosta  – w pojazdach montowane są ukryte moduły, służące do lokalizowania pojazdu – są podłączone do instalacji elektrycznej ale posiadają także własne niezależne zasilanie. Moduł przekazuje dane  z odbiornika GPS oraz z szyny CAN pojazdu poprzez nadajnik GSM – transmisją danych GPRS idą one do serwera firmowego, gdzie wyświetlana jest na cyfrowej mapie  pozycja pojazdu oraz podstawowe parametry takie jak  aktualna prędkość, ilość paliwa (także tankowania), stan stacyjki (czy pojazd jest uruchomiony) oraz wiele innych parametrów.

Transport power

Jakie korzyści przynosi wdrożenie monitoringu GPS?

Korzyści jest bardzo wiele – mamy faktyczną kontrolę nad czasem pracy kierowców i zawsze wiemy gdzie są i w jaki sposób użytkują powierzony im samochód. Pozbywamy się problemu wykorzystywania pojazdów w innych, niż służbowy celach dzięki ustawieniu geostref – po przekroczeniu takiej zdefiniowanej strefy menedżer floty otrzyma alarmowy SMS. Dzięki prostej aplikacji mobilnej system zarządzania flotą można obsłużyć przez smartfona nawet na wakacjach. Znając natężenie ruchu można też zaplanować bardziej korzystne trasy – porównując też przebiegi i spalanie na dwóch różnych trasach o tych samych punktach wyjazdu i przyjazdu. Automatyzacja procesu serwisowania sprawi, ze samochody będą się mniej psuły – system przypomni o zbliżającym się okresie serwisu lub opłacie ubezpieczenia.

Lokalizacja pojazdów ma wiec głęboki sens biznesowy, ponieważ optymalizując koszty unowocześniamy firmę, a mając GPS-y możemy zdobywać więcej zleceń bądź zarejestrować naszą firmę na giełdzie transportowej.

Tagi:

O stronie

Nasza strona to blog Informatyczny, który poświęcony jest Nowością technologicznych oraz systemom ERP. Dowiesz się tu wielu przydatnych rzeczy, oraz obejrzysz filmiki który związane są ściśle z tematyką naszego portalu. Od czasu do czasu opowiemy Ci tu o sprawach prywatnych.

Leave a reply

Name
E-mail
Website

Why ask?