17 Lut 2016

Jak poprawnie wykonać cokół?

cokoly na zewnatrz

Cokół to element domu, który chroni jego dolne części przed wilgocią od strony podłoża, zachlapaniem, brudem, opadami i różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Cokół to bardzo niska, a zarazem najniższa cześć ścian zewnętrznych budynku. Jego zadaniem jest nie tylko zdobienie budynku i nadawanie mu swoistego charakteru, ale ochrona. Cokół nadaje estetyki naszemu domu, dlatego musi być wykończony z dużą starannością, odpowiednimi materiałami, które będą charakteryzowały się odpowiednią trwałością i odpornością na wszelkiego rodzaju niedogodności ze strony pogody. Do wykończenia cokołu najczęściej stosuje się kamienne, ceramiczne lub betonowe okładziny.

Wykończenie cokołu najlepiej jest zaplanować dużo wcześniej. Czasami okazuje się, że po całym zabiegu, cokół równa się ze ścianą, bądź ją wyprzeda i cały efekt nie wygląda już tak ładnie.

Cokoły charakteryzują się zazwyczaj wysokością od 30-50 cm. Zbyt niskie cokoły nie spełniają swojej funkcji ochronnej. Są przypadki, w których cokoły są bardzo wysokie, ale tylko wtedy gdy dom posiada piwnice i jest ona częściowo pod gruntem.

Istnieją dwa sposoby na wykończenie cokołu. Jeżeli materiał wykonawczy ściany fundamentowej jest słaby, jednowarstwowy, mało estetyczny i słabo odporny na wilgoć i uszkodzenia, warto zastosować tynk lub okładzinę. Kiedy jednak sytuacja jest odwrotna i ściana fundamentowa jest bardzo mocna, złożona z kilu warstw, odporna na wilgoć i wszelkie niedogodności pogodowe można zastosować na warstwę zewnętrzną cegłę klinkierową, licową lub kamień. Profesjonalni murarze, robią warstwę zewnętrzną bardzo dokładnie i starannie. Nie chcą aby dostały się pod nią żadne zanieczyszczenia. Chcą się zająć tylko i wyłącznie spoinowaniem. Warto dodać, że na rynku budowlanym dostępne są cokoły podłogowe pod malowanie.

Cokół z okładziną z piaskowca (Fot. www.pracekamieniarskie.pl)

Cokół z okładziną z piaskowca (Fot. www.pracekamieniarskie.pl)

Wykańczanie cokołów betonowych lub murowanych odbywa się przy pomocy okładzin ceramicznych typu: terakota lub płytki klinkierowe), kamień (naturalny lub sztuczny) czy też tworzyw sztucznych. Cokół musi być równy i czysty oraz przede wszystkim bardzo mocny, aby można było umieścić na nim jakikolwiek dodatek. Cokół nie może przepuszczać wody do kleju. Wszystko musi być robione z wielką dokładnością. Jeden mały błąd może sprawić że minimalne koszty wzrosną do niewyobrażalnych. A tego nie chce nigdy nikt z nas.

Każda praca przy budowie domu jest ważna. Dlatego najlepiej z niczym się nie spieszyć, a kiedy już praca wre, pilnować osoby za to odpowiedzialne. Nie chcemy przecież by nasz dom posłużył nam przez kilka lat. Pragniemy mieć nasze wymarzone gniazdko na całe życie.

foto użyte w nagłówku pochodzi z serwisu: dakama.com.pl

Cokoły podłogowe do wewnątrz budynku

O stronie

Nasza strona to blog Informatyczny, który poświęcony jest Nowością technologicznych oraz systemom ERP. Dowiesz się tu wielu przydatnych rzeczy, oraz obejrzysz filmiki który związane są ściśle z tematyką naszego portalu. Od czasu do czasu opowiemy Ci tu o sprawach prywatnych.

Leave a reply

Name
E-mail
Website

Why ask?