31 Sie 2015

Bezpieczeństwo transakcji Internetowych i mobilnych

safe money

Dzisiejszy temat poświęcony zostanie bezpieczeństwu w trakcie dokonywania transakcji bankowych za pośrednictwem Internetu, bądź smartfona. W dzisiejszych czasach wirusów (różnego rodzaju Trojanów i keylogerów) jesteśmy narażeni na niebezpieczne transakcje po których ktoś może otrzymać dostęp do naszego rachunku bankowego. Takie wirusy to nie nowość w komputerach, ale zdarzają się także fałszywe aplikacje mobilne, które mogą wyciągnąć dane z naszego telefonu.

Najważniejsze kroki w celu zachowania bezpieczeństwa

 1. Nie instalować programów oraz aplikacji mobilnych z nieznanych źródeł, wiele aplikacji mobilnych pirackich to właśnie aplikacje, które w sobie posiadają ukryte różne wirusy.
 2. Nie klikać w e-maile, gdzie adresatami jest niby nasz bank lub jakiś inny bank. Jeżeli bank wykryłby jakieś nieprawidłowości na naszym koncie to z pewnością skontaktowali by się z nami telefonicznie, a nie wysyłali nam adres strony do logowania.
 3. Nie otwieraj dokumentów (niby nieopłaconych faktur) które wysyłane są do nas spakowane jako .rar i posiadają inne rozszerzenie niż .PDF, czy .doc, .docx.
 4. Zainstaluj dobry antywirus, jednym z polecanych przez nas antywirusów jest Kaspersky Internet Security. Ten antywirus dostępny jest w wersji mobilnej oraz wersji na komputer / laptopa. Jest to jeden TOPO-wych antywirusów, które polecane są przez użytkowników. Oprogramowanie to posiada ponadto bardzo rozbudowaną funkcję zwaną jako Safe Money z którą warto się zapoznać.
  safe money
 5. Jeżeli widzisz coś podejrzanego w działaniu swojego komputera bądź smartfona to lepiej nie przeprowadzaj na nim transakcji bankowych, niezwłocznie należy udać się do firmy informatycznej i poprosić o sprawdzenie komputera bądź jego przeinstalowanie.

Jednym z głównych kroków jest założenie odpowiednio bezpiecznego konta bankowego. Nawet, stworzone przez nas
konto za darmo może być bezpiecznym kontem, wystarczy, że posiada odpowiednie zabezpieczenie przed dokonaniem transakcji przez nieupoważnioną osobę. Przykładowymi tego typu zabezpieczeniami są chociażby limity na koncie, bądź potwierdzenia SMS lub tokeny do transakcji. Wprowadzone limity na koncie pozwolą w razie kradzieży karty lub uzyskania dostępu do konta, na ograniczenie maksymalnie użytej gotówki. Potwierdzenie SMS lub token pozwalają zablokować wykonanie jakiegokolwiek przelewu bez naszej zgody, gdyż osoba ta musiałaby mieć również dostęp do klucza z tokenami bądź naszego telefonu.

Jedne z dobrze zabezpieczonych aplikacji i kont posiada t-mobile bankowe oraz mbank, więcej banków niestety nie testowaliśmy. Konta te są także jednymi z najczęściej wybieranych kont z rankingów kont bakowych.

Warto również prowadzić potwierdzenie SMS po każdej wykonanej transakcji. Wtedy będziemy informowanie i każdorazowym użyciu naszego konta bankowego w jakikolwiek sposób: przelewy, wypłaty w bankomatach itp.

Informacje o transakcjach

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci na zachowanie przynajmniej kilku kroków bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia transakcji Internetowych.

Tagi: ,

O stronie

Nasza strona to blog Informatyczny, który poświęcony jest Nowością technologicznych oraz systemom ERP. Dowiesz się tu wielu przydatnych rzeczy, oraz obejrzysz filmiki który związane są ściśle z tematyką naszego portalu. Od czasu do czasu opowiemy Ci tu o sprawach prywatnych.
 • avatar image

  Ilona

  Sie 31, 2015

  Bardzo dobrze przedstawiono informacje na temat bezpieczeństwa, ja dodam od siebie, że staram się pomimo braku wirusów reinstalować system co pewien czas. Ponadto staram się zawsze aktualizować oprogramowanie firmy microsoft do najnowszej wersji. Warto również wspomnieć, że dość dobrze jest przerzucić się na system IOS, gdzie jest na niego 95% mniej wirusów niż na inne systemy operacyjne. Także taka myśl, też jest do wzięcia po uwagę.

  Reply

Leave a reply

Name
E-mail
Website

Why ask?